Warto: OCZYSZCZANIE ENERGETYCZNE

całościowe oczyszczanie Twojej energii z paskudztw

Czym są inkluzje?

Bursztynową inkluzją nazywamy to wszystko co znajduje się w bursztynie a nie jest żywicą.

Inkluzjami (z ang. amber inclusions) są zatem wszystkie pęcherzyki powietrza, wody, ale także te najcenniejsze w postaci inkluzji roślin i zwierząt w bursztynie. Wielka różnorodność inkluzji roślinnych dowodzi zmiennego klimatu obszarów lasu bursztynowego.

Zakłada się, że podłoże lasu było silnie przesiąknięte woda, żywica wyciekająca z drzew i zawarta w zwalonych pniach zastygała, a następnie w wodzie i ziemi podlegała różnorodnym procesom chemicznym, aż zmieniła się w bursztyn bałtycki.

Poniżej przykładowe inkluzje organiczne, które możemy zobaczyć w oryginalnej biżuterii z bursztynu.

inkluzje w bursztynie

Na podstawie odnalezionych w inkluzjach fragmentów drewna i kory, jak również zarodników, kwiatów, liści i igieł ustalono około 215 gatunków roślin, które występowały w bursztynowym lesie, w tym dęby, kasztanowce, drzewa cynamonowe i oliwne, klony, magnolie, rododendrony, dzikie wino i bluszcz, również jemioła, skrzypy i paprocie, pokrzywy, trawy oraz grzyby.

Z kolei inkluzje zwierzęce, to w głównej mierze owady – średnia ich wielkość nie przekracza jednego centymetra. Materiały historyczne wspominają nawet o inkluzjach w postaci żaby 😮 W bryle bursztynu spotyka się też charakterystyczne wgniecenia przypominające odciski łap zwierząt.