Warto: OCZYSZCZANIE ENERGETYCZNE

całościowe oczyszczanie Twojej energii z paskudztw

Obrączki ślubne

Obrączki ślubne – Jak wybierać? Co kupować? Na co zwracać uwagę?

Obrączki ślubne to jeden z najtrudniejszych tematów jubilerskich – wybierane raz na całe życie muszą być odporne, ładne i ponadczasowe, ale budżet też nie jest bez znaczenia. Jakie wybrać? Z jakiego materiału? Jakiej próby? Koloru? Być może w dzisiejszym poście znajdzie się kilka odpowiedzi na często zadawane pytania.

Kruszec i kolor
Pytanie zasadnicze Państwa młodych dotyczy wyboru kruszcu, rozważania zawsze oscylują między złotem białym i żółtym, ewentualnie platyną. I słusznie, srebro niekoniecznie powinno być brane pod uwagę z racji swojej miękkości i utleniania się jest wyborem niepraktycznym.
O kolorze w większości przypadków decyduje Panna Młoda, nie bez powodu, to ona zazwyczaj musi dopasować obrączkę i jej kolor do dotychczas noszonej biżuterii. W przypadku żółtego złota poza dylematem dot. próby (333, czy 585 a może 24 karatowe złoto? O różnicach między próbami pisaliśmy już w poprzednich notkach) można dyskutować na temat odcieni złota (żółte lub w kolorze miedzianym – bardzo modnym w tym sezonie) – tutaj jest to całkowicie rzeczą gustu. Żółte złoto zdaje się być tym najbardziej klasycznym, białe zaś pasuje także i do srebra.
W przypadku opcji srebrnej do wyboru mamy białe złoto oraz platynę. W tym wypadku poza stopniem szlachetności kruszcu istotna jest też cena. Platyna uszczupli nasz budżet poważniej niż białe złoto, ale o kosztach później.

Rozmiar
Nie będzie to szczególnym odkryciem jeżeli napiszemy, że obrączkę należy kupować w swoim rozmiarze, ale pytania dotyczące ewentualnego zakupu o rozmiar większej zdarzają się naprawdę często. Nie kupujmy ani większej ani mniejszej niż aktualnie noszony rozmiar, obrączka to nie buty na zapas czy sukienka, w którą się zmieszczę po drakońskiej diecie zaplanowanej na 2024 rok. Należy jednak pamiętać, że sam wzór obrączki jest bardzo ważny, szersze obrączki ciaśniej trzymają się na palcu, delikatniejsze wzory będą wygodniejsze, ale trzymajmy się swojej rozmiarówki.

Wzór/Model
Gusty gustami, ale hasła „ponadczasowość” i „uniwersalna” powinno dominować pomiędzy wszystkimi zachwytami. Nowości są zawsze fajne i kuszące, ale obrączki (co do zasady) wybieramy raz na całe życie, a więc muszą być praktyczne – odradzamy wzory piaskowane, matowione, nadmiernie skomplikowane. Dobrze by było żeby wzór umożliwiał odświeżenie błysku co jakiś czas. Modele o ażurowej strukturze czy skomplikowanych wzorach wyglądają pięknie, ale po 15 latach użytkowania mogą wyglądać nieestetycznie nie tylko ze względu na porysowania, ale także ze względu na uszkodzenia mechaniczne. Co ważne wzory ażurowe niechętnie poddają się szlifowaniu przygotujmy się więc na systematyczną i bezpowrotną utratę blasku nie wspominając o kwestiach higienicznych – wzory o nierównej strukturze dużo łatwiej się brudzą.

Budżet a odpowiedni wybór
I na koniec najbardziej drażliwa kwestia – pieniądze. Jak już wspomniano wcześniej cena wyrobów głównie zależy od wybranego materiału, czy będzie to platyna (najbardziej kosztowna opcja) czy może złoto (cena uzależniona od próby, rekomendujemy w tym wypadku złoto 585, najlepszy stosunek jakości do ceny), którego kolor nie ma tu żadnego znaczenia czy może inne stopy metali łącznie ze stalą chirurgiczną, z której także można zamówić obrączki. Oczywiście dodatkowo płatne będą kamienie – brylanty często wybierane przez Pannę Młodą czy grawer (stosunkowo niewielki wzrost kosztu). A skoro mowa o rachunku wystawionym przez Jubilera czy złotnika warto pamiętać, że wybierając obrączki robione na zamówienie w zakładzie złotniczym, a nie dużym salonie jubilerskim mamy pewną opcję na oszczędności pomijając nawet kwestie marży i narzutu stosowanego przez sieciówki. Oszczędności mogą polegać przede wszystkim na sprytnym rozliczeniu za usługę oraz kruszec. Zakłady złotnicze zwyczajowo prowadzą także skup – jeżeli zatem babcia, teściowa czy siostra mają zerwane łańcuszki, stare, wygięte obrączki czy inne wyroby ze złota, które zakurzone zalegają w szkatułkach warto rozliczyć kruszec w takiej formie ze złotnikiem dopłacając wyłącznie za usługę.

źródło:galeriachaber.blog.pl Galeria Chaber