Chryzopraz

Chryzopraz to odmiana chalcedonu na ogół w kolorze zielonym ale i różnych jego odcieniach z niebiesko – zielonym włącznie.

Nazwa pochodzi z greki z połącznie słów chrysos – złoto i prasinos – zielonkawy. Barwa wywołana jest domieszką niklu (rozproszonego w strukturze kamienia). Ulega ona zmianie (wyblaknięciu) podczas ogrzewania lub długotrwałego naświetlenia promieniami słonecznymi (dlatego też należy go chronić przed zbyt wysokimi temperaturami i nadmiarem światła).

Miejsca występowania: głównie Australia (złoże Marlborough Creek), Rosja (na Uralu), USA (Kalifornia i Oregon tzw. Góry Niklowe), Brazylia, Indie, Zimbabwe, Tanzania. W Polsce – Dolny Śląsk (w okolicy miejscowości Ząbkowice Śląskie, Koźmice, Tomice, Szklary).

Był dobrze znany starożytnym Grekom i Rzymianom, ozdabiali oni nim nie tylko ubrania ale i świątynie. Traktowano ten kamień jako zwiastun radości i optymizmu oraz jako amulet zapewniający nie tylko powodzenie w życiu, ale również dobry humor. Wierzono, że kamień chroni przed zazdrością i złymi urokami.

Oddziałuje pozytywnie na konkretne organy, części ciała:
– skóra (choroby skóry),
– tkanka łączna,
– nerki (kamica nerkowa)
– podbrzusze (poprawia funkcjonowanie wszystkich gruczołów dokrewnych, a zwłaszcza jajowodów i jąder, pomaga w oziębłości, impotencji, kłopotach z bezpłodnością),
– serce (stabilizuje również krążenie),
– wątrobę,
– wzmacnia pamięć,
– działa w zaburzeniach hormonalnych,
– działa rozkurczowo,
– wspomaga przy schorzeniach stawów,
– jest pomocny przy leczeniu nerwic, uogólnionych stanów zapalnych i gorączkowych.

Wpływ na emocje i stan psychiczny: wzmacnia równowagę psychiczną, wgląd w siebie (w własny stan ducha, kontakt z podświadomością), stymuluje twórczość i wyobraźnię. Dodaje odwagi w sytuacjach zagrożenia i trudności, kiedy trzeba działać natychmiastowo i zdecydowanie. Jest również kamieniem współczucia, zrozumienia i akceptacji, pozwala spojrzeć na związek, który zakończył się nieprzyjemnie z wybaczeniem i zapomnieć czyjeś winy.

Jego zielony kolor wnosi nadzieję nawet w ciemną „strefę cienia”, przypomina że każdy człowiek jest połączony ze Źródłem Wszystkiego i ma prawo do niegraniczonej obfitości, miłości, radości i zdrowia.
Uważany jest także za kamień obfitości oraz przyciągający miłość (sprzyja otwarciu się na nową miłość, pomaga w przygotowaniu na nią).

Sprawia, że zapomina się o dawnych niepowodzeniach i że znikają bariery przed miłością wynikające z nastawienia i złych wzorców.
Ułatwia medytacje rozwijając zdolności jasnowidzenia.

Energia chryzoprazu ułatwia wyjście z poczucia bycia kimś gorszym, mniej wartościowym. To doskonały kamień dla ludzi mających problem z wyrażaniem siebie, nastawia on na zrozumienie innych ludzi i współpracę z nimi, pomaga odnaleźć się w nowych sytuacjach i przystosować się do nich.

Nosić powinny go osoby owszem o pozytywnym nastawieniu do życia (to się jeszcze bardziej umocni), ale przede wszystkim te, które przeżywają jakieś problemy i od dłuższego czasu źle się czują (zwłaszcza z naciskiem na złe, emocjonalne samopoczucie). Nie na darmo, jak widać, chryzopraz zyskał przydomek „kamienia optymistów”.

Najlepiej działa noszony blisko przy ciele, czakrą na którą oddziałuje jest czakra serce (pomaga pozostawać w tej energii; łączy siłę woli z siłą serca, pomaga spełniać pragnienia serca).

Istnieje natomiast spora rozbieżność, zależnie od źródeł, co do przypisania go znakom zodiaku.
Otóż, według jednego ze źródeł nosić go powinny osoby spod znaku: wagi, raka, panny, natomiast według innego źródła sprzyja on bliźniętom za to powinny go unikać osoby spod znaku panny i ryb.

Można nim energetyzować wodę pitną, tę należy spożywać w ciągu dnia.

Pielęgnujemy chryzopraz poprzez oczyszczanie go bieżącą wodą, ładujemy go energią światła Księżyca lub za pomocą obecności kryształów górskich, rozładowujemy natomiast podobnie ale tym razem za pomocą hematytów.

Leave a Comment