Przejdź do treści
Strona główna » Agat

Agat

Agat

 

Wstęgowa odmiana chalcedonu. Wśród skał wylewnych w postaci geod, a także wśród skał osadowych tworzyły się w procesie zastygania lawy. Proces powstawania agatów trwa niesamowicie długo w bardzo specyficznych warunkach. Powstające pustki wypełniały się stopniowo roztworami zawierającymi krzemionkę. Przerwy w dopływie roztworów i ich zmieniający się skład chemiczny stały się przyczyną zróżnicowanego zabarwienia poszczególnych warstw. Może posiadać wiele naprzemianległych warstewek, zwanych pierścieniami Lieseganga; może też przybierać dendrytową formę przestrzenną (agat mszysty) lub dawać pseudomorfy (agat koralowy, agatowe drewno i in.). Agat z zewnątrz wygląda zwykle i banalnie. Kształt ma kulisty lub owalny, odpowiada ściśle kształtowi pustki w której powstał, np. po pęcherzyku gazowym powstałym w zastygającej lawie.

 

 

SPOSOBY WYKORZYSTYWANIA:

Noszony bezpośrednio na ciele (najlepiej na przegubie dłoni i przez dłuższy czas) lub w kieszeni, położony na ciele
do energetyzacji wody pitnej, do medytacji

 

ASTROLOGIA:

Byk, Rak

 

CZAKRY:

Czakra podstawy, chroni wszystkie czakry

✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴

 

ODDZIAŁYWANIE:

Agat jest kamieniem równowagi – fizycznej, emocjonalnej i intelektualnej. Harmonizuje energie yin i yang, działa uspokajająco, dodaje pewności siebie. Agat poprawia koncentrację uwagi i zdolności analityczne, co przydaje się do rozwiązywania problemów.
Energia agatu namawia noszącego go do śmiałego wyrażania się i pokonania uprzedzeń. Kamień ulecza gniew i żal, dając w to miejsce odwagę do zaczynania czegoś od nowa, usuwa napięcie po przejściach z przeszłości. Na poziomie duchowym agat zwiększa świadomość, zachęca do cichej kontemplacji i akceptowania wydarzeń, sprzyja rozwojowi duchowemu.

OCZY: w chorobach oczu np.: w zapaleniach, podrażnieniach, świąd oczu, zaćma, zmęczone oczy, szczególnie pomocny w syndromie suchego oka i uczuciu swędzenia

SKÓRA: wysypka, siniaki/krwiaki, oparzenia, ukąszenia przez owady, swiąd skóry, egzema, żylaki, otwarte rany, pęcherze skórne

UKŁAD TRAWIENNY: problemy z jelitami, wzdęcia, biegunka, zatwardzenie, brak apetytu, wątroba

NERKI I PĘCHERZ: zapalenie pęcherza, problemy z pęcherzem, inkontynencja/nietrzymanie moczu, kamienie nerkowe, zapalenie nerek

Wspiera: w tęsknocie za domem rodzinnym, w probemach z zasypianiem, w koszmarach sennych, w stanach zwątpienia, w depresji, w wewnętrznych napięciach i stresie, w uczuciu zgorzknienia, w agresji, pomaga w relaksacji

Wzmacnia: wiarę w siebie, wytrzymałość, wytrwałość, postrzeganie świata, kreatywność, poczucie bezpieczeństwa, logiczne myślenie, dokładność, koncntrację, wyrażanie emocji, pozytywne nastawienie do ciała, radość, zaufanie, optymizm, odwagę, wewnętrzną stabilność, dojrzałość umysłową, tolerancję, zapamiętywanie

✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴

RODZAJE-ODDZIAŁYWANIE:

AGAT MLECZNY

UKŁAD ODDECHOWY: astma, katar sienny, alergie, przeziębienia, grypa (obniża gorączkę)

KRWIOBIEG: problemy z ukrwieniem, zmine stopy i ręce

UKŁAD NERWOWY: w zaburzeniach układu nerwowego, epilepsja

UKŁAD RUCHOWY: reumatyzm, opuchlizna kończyn, złamania, bóle pleców, w bólach kończyn u meteopatów, w wyczerpaniu organizmu, zaburzenia wzrostu, zapalenie pochewki ścięgna, problemy z tkanką łączną, bóle

AGAT BIAŁY
(kreatywność, zwiększenie możliwości intelektualnych, ochrona)

Agaty stymulują kreatywność i zwiększają możliwości intelektualne. Agat pomaga rozproszyć strachy i dodaje odwagi potrzebnej do odnoszenia sukcesów. Ten kamień stosuje się również aby spowodować przypływ powodzenia życiowego i obfitości. Agat biały noszony przy sobie chroni przed zagrożeniem, zarówno fizycznym jak i tak zwanymi wampirami energetycznymi.

UKŁAD HORMONALNY: zaburzenia układu hormonalnego, niedoczynność tarczycy

CIĄŻA: kamień ochronny dla ciężarnych

UKŁAD ROZRODCZY: działa wzmacniająco na organy rozrodcze

AGAT BŁĘKITNY
(spokój umysłu, ekspresja i komunikacja z ludźmi, delikatność)

Błękitny agat jest wspaniałym kamieniem leczniczym, jego delikatna energia uspokaja i wnosi harmonię umysłu, pomaga w wyrażaniu swojego zdania i uczuć bez strachu przed odrzuceniem. Agat błękitny otwiera czakrę gardła, co pomaga w lepszej komunikacji z ludźmi, a także w połączeniu z duchowym przewodnictwem wyższych sił. Nazywany jest „kamieniem dyplomatów”, ponieważ ułatwia takie wyrażanie się, żeby inni usłyszeli i zrozumieli. Polecany jest dla wykładowców, nauczycieli, osób które w pracy przemawiają publicznie, dla ludzi nieśmiałych i odczuwających tremę.
To dobry kamień na poprawę relacji z dzieckiem, a dla mężczyzn na zaakceptowanie swojej delikatności. Dzieci i młodzież z nadaktywnością i trudnościami w skupieniu uwagi agat błękitny równoważy emocjonalnie i harmonizuje ich reakcje. Ten kamień pomaga na stres, zahamowania, a na poziomie fizycznym na choroby gardła. Agat błękitny uwalnia od potrzeby martwienia się, a zachęca do cieszenia się życiem i pozytywnego spojrzenia na okoliczności w jakich człowiek się znalazł.
W medytacji i rozwoju duchowym agat błękitny łączy z energią Wyższego Ja, tą częścią świadomości która ma wpływ na kształtowanie rzeczywistości i manifestowanie najgłębszych pragnień. Ułatwia kontakty z przewodnikami duchowymi.

AGAT BRAZYLIJSKI
(wróżenie, podróże astralne, otrzymywanie informacji)

Agat brazylijski jest kamieniem wspomagającym sukces w posługiwaniu się wahadełkiem, różdżką i we wróżeniu. Przez szamanów z Ameryki Południowej jest uważany za narzędzie podróży do innych światów, chroni i dodaje mocy podczas tworzenia wizji, otrzymywania informacji pozazmysłowych i wchodzenia w głęboki stan medytacyjny.

AGAT CZARNY
(na trudne sytuacje, stres i obawy)

Agat czarny pomaga w opanowaniu samotności, strachu i w pokonaniu własnych wad. Ten kamień podobno stosuje się na zabezpieczenie przed pechem i na uspokojenie w okresach podwyższonego stresu. Agat czarny dodaje odwagi i wzmacnia siły przetrwania w trudnych czasach.

AGAT DRZEWNY
(praca nad charakterem, oczyszczanie z destrukcyjnych emocji)

Agat drzewny jest doskonałym narzędziem do wzmacniania osobowości poprzez pracę nad sobą, przydaje się osobom przechodzącym terapię, zajmującym się medytacją, rebirthingiem, wychodzącym z nałogów lub w jakikolwiek inny sposób pracującym nad charakterem. Nosząc ten kamień przy sobie albo umieszczając na osobistym ołtarzyku wzmacnia się intencję robienia codziennych kroków aby uzyskać trwałą zmianę zachowania.
Agat drzewny pomaga zachowywać nastawienie optymistyczne, które jednocześnie nie jest nierealistyczne, sprzyja ugruntowaniu w rzeczywistości fizycznej. Ten kamień ułatwia zobaczenie elementów własnego „cienia”, tej części osobowości która sabotuje pozytywne zamierzenia i niweczy wysiłki. Agat drzewny rezonuje z oczyszczającą energią Fioletowego Płomienia, w łagodny sposób przywraca właściwy kierunek działań. Oczyszcza na poziomie duchowym z poczucia winy, pretensji do ludzi, wstydu, zazdrości i innych destrukcyjnych emocji. Skłania do tego aby przestać winić innych za swoje niepowodzenia i spojrzeć obiektywnie na siebie.

AGAT MSZYSTY NIEBIESKI
(przekształcanie pomysłów w czyny, manifestacja)

Agat mszysty to kamień ściśle związany z naturą. W świecie przyrody z ziarenka wyrasta roślina, energia agatu mszystego pomaga przekształcić pomysł w zamiar i czyn, aby wydał kwiaty i owoce. Medytując z agatem mszystym możesz wyobrażać sobie ukończony projekt i wpisać ten obraz w kamień, aby potem noszony przy sobie pomagał w realizacji. Agat mszysty to kamień manifestacji, przekształcania marzeń w rzeczywistość, pomaga utrzymywać wewnętrzną wizję, wiarę i pewność, że to co planujemy jest możliwe do wykonania.

AGAT MSZYSTY RÓŻOWY
(kamień wojowników – na niskie poczucie wartości)

Agat mszysty przez Indian był uważany za kamień mocy, używano go do wzmacniania siły wojowników i zabezpieczania przed wrogiem. W dzisiejszych czasach ten kamień poleca się ludziom o niskim poczuciu wartości i ludziom poszukującym pracy, szczególnie takim którzy boją się rozmów kwalifikacyjnych.
Agat mszysty przyciąga bogactwo i obfitość, daje siłę przebicia, zwiększa skuteczność działania w każdej dziedzinie. To kamień na stresy, bloki w komunikacji i depresyjne myśli – poprawia samoocenę, uwypukla zalety charakteru i dodaje optymizmu. Na poziomie duchowym ten kamień połączony z naturą odnawia duszę i pozwala zobaczyć piękno we wszystkim czego się doświadcza.

AGAT MSZYSTY ZIELONY
(kamień wojowników – na niskie poczucie wartości)

Agat mszysty przez Indian był uważany za kamień mocy, używano go do wzmacniania siły wojowników i zabezpieczania przed wrogiem. W dzisiejszych czasach ten kamień poleca się ludziom o niskim poczuciu wartości i ludziom poszukującym pracy, szczególnie takim którzy boją się rozmów kwalifikacyjnych. Agat mszysty przyciąga bogactwo i obfitość, daje siłę przebicia, zwiększa skuteczność działania w każdej dziedzinie. To kamień na stresy, bloki w komunikacji i depresyjne myśli – poprawia samoocenę, uwypukla zalety charakteru i dodaje optymizmu. Na poziomie duchowym ten kamień połączony z naturą odnawia duszę i pozwala zobaczyć piękno we wszystkim czego się doświadcza.

AGAT OGNISTY
(siła życiowa, kreatywność, pasja)

Agat ognisty, jak sugeruje sama nazwa, jest związany z żywiołem ognia. Wzmacnia siłę życiową, energię i pasję na różnych poziomach. To dobry kamień dla osób zbyt uduchowionych, które bujają w obłokach, a nie przeprowadzają do końca przyziemnych zadań. Energia agatu ognistego zachęca do doświadczania życia w pełni, również na planie fizycznym.
Ten kamień stymuluje pierwszą, drugą i trzecią czakrę; pomaga podejmować decyzje, podejmować działanie i manifestować cele, łączy człowieka z naturalną kreatywnością i ekspresją duszy. Podnosi poziom energii fizycznej i seksualnej, może wyrwać z letargu, apatii i tendencji depresyjnych. Czasem mówi się, że jest to kamień

AGAT RÓŻOWY
(miłość rodzica i dziecka, otwarcie na ludzi, jasnowidzenie)

Agat różowy jest kamieniem wspomagającym zrozumienie i miłość pomiędzy rodzicem i dzieckiem. Oprócz tego polecany jest dla osób o bardzo sztywnych poglądach, aby byli w stanie bardziej akceptować indywidualność i różnorodność charakterów. W rozwoju duchowych używa się agatu różowego do rozwijania jasnowidzenia i channellingu.

AGAT TURITELLA
(kamień ochronny, usuwanie myśli o zagrożeniach, siła przetrwania)

Agat turitella jest kamieniem ochronnym. Jego energia uczy, że prawdziwe bezpieczeństwo to pozbycie się uporczywych myśli o potencjalnych zagrożeniach. Jest kamieniem otwierającym człowieka na komunikację ze światem roślin i zwierząt. Ułatwia przechodzenie przemiany, zwłaszcza jeśli chodzi o zmianę wzorców myślowych, co wymaga wielu prób i starań. Daje poczucie, że niezależnie od wyniku zawsze jest się osobą wygraną. Daje siłę przetrwania, a w niektórych przypadkach, energię żeby wygrać w trudnej sprawie.

AGAT ZEBRA
(bezpieczeństwo, równowaga wewnętrzna, znajdowanie prostych rozwiązań)

Agat zebra to kamień wspomagający nietypowe sposoby myślenia, poleca się w sytuacjach wymagających znalezienia prostego, cudownego rozwiązania. Agat zebra to kamień o energii bezpieczeństwa i niezależności od wpływów zewnętrznych. Zmniejsza napięcie, pomaga w osiągnięciu wewnętrznej równowagi. Na poziomie duchowym agat zebra równoważy i stabilizuje aurę człowieka.

AGAT ZIELONY

(podejmowanie decyzji, rozwiązywanie konfliktów, sytuacje trudne)

Agat zielony ma wszystkie właściwości zwykłego agatu, jest to kamień ugruntowania i stabilizacji emocjonalnej, a także odporności na stresy, wytrwałości i odwagi. Agat zielony poleca się do rozwiązywania sporów i trudnych sytuacji oraz podejmowania ważnych decyzji. Agat zielony sprzyja elastyczności w myśleniu i otwarcie na różne opcje.

✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴

PIELĘGNACJA: Oczyszczać pod bieżącą wodą, rozładować za pomocą hematytu, ładować w świetle Księżyca

 

 

 

WYSTĘPOWANIE:

na całym świecie, szczególnie na obszarach powulkanicznych, m.in. Niemcy, Brazylia, Botswana, Indie, Madagaskar, Meksyk, Urugwaj, USA

 

Dodaj komentarz