Iolit- Kordieryt

Iolit to rzadki minerał z gromady krzemianów. Nazwa iolit pochodzi od greckiego „jon”, co oznacza „fioletowy”, mimo, że kamień ma zwykle kolor fioletowo-niebieski.

Kamień jest nazywany inaczej kordierytem i jest minerałem pochodzącym z gromady krzemianów z grupy krzemianów pierścieniowych. Jest bardzo rzadkim minerałem. Jego druga nazwa wywodzi się od nazwiska francuskiego geologa Louisa Cordiera, który jako pierwszy zajmował się badaniem owego kamienia. Nazwa Ijolit pochodzi od greckiego słowa „ion” czyli fiołek. Przyjmuje barwy odcienia niebieskiego, szaroniebieskiego, czerwonego oraz niekiedy zielonego, żółtego, brązowego lub jest zupełnie bezbarwny. Połysk Ijolitu jest szklisty lub tłusty na powierzchni przełamu, a jego twardość w skali Mohsa wynosi 7-7,5.

NAZEWNICTWO:

Kamień słoneczny – wikingowie żeglujący po północnych morzach i potrafili określić położenie Słońca nawet wtedy, gdy nie było ono widoczne. Stare sagi norweskie mówią, że posługiwali się w nawigacji kamieniem słonecznym, był to prawdopodobnie kordieryt.
Cienkie kawałki iolitu były wykorzystywane przez legendarnych wikingów. Żeglarze odkryli, że za pomocą iolitu można z łatwością określić lokalizację na morzu. Patrząc przez iolit, byli w stanie określić dokładne położenie słońca przy zachmurzonym niebie i w ten sposób bezpiecznie podróżować do Nowego Świata i z powrotem.

Iolit (Ijolit) – stara nazwa kordierytu pochodząca od greckiego słowa ion = fiołek

Dichroit – stara nazwa kordierytu pochodząca od greckiego słowa dichroos = dwubarwny

Indiailt – rzadka odmiana spotykana w Indiach, stąd nazwa.

Najważniejszą właściwością iolitu jest jego pleochroizm. Kamień zmienia barwę w zależności od polaryzacji przechodzącego przez niego światła. Z jednej strony może być on fioletowo-niebieski, z innej przezroczysty lub miodowy. Pleochroizm iolitu, mimo, że był pomocny w nawigacji, jest także utrudnieniem przy szlifowaniu. Jeśli nie jest on odpowiednio oszlifowany, kolor kamienia straci na intensywności.

Ijolit tworzy kryształy o przekroju słupkowym, o postaci sześcio- i dwunastobocznych słupów. Są to skupienia ziarniste, luźne lub zbite. Ijolit cechuje się łupliwością trzykierunkową. Występuje jako składnik skał metamorficznych, które wytworzyły się podczas przemian regionalnych. Można go również spotkać w niektórych skałach magmowych w osadach aluwialnych lub w formie otoczaków. Jest minerałem rzadkim, który wydobywa się w Sri Lance, na Madagaskarze, w Birmie, w Indiach, W USA, w Kanadzie, w Brazylii i innych. Ijolit jest cenionym kamieniem jubilerskim i kolekcjonerskim, który był używany jako kompas przez Wikingów, dzięki swoim właściwościom pleochroicznym. Kamień stosuje się również w lotnictwie, jako część filtra polaryzacyjnego w urządzeniu, które określa położenie Słońca nawet po jego zachodzie.

✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴

WYSTĘPOWANIE:

Glinokrzemian glinu, żelaza, i magnezu, występujący gł. w skałach metamorficznych; w Polsce na Dolnym Śląsku; .

Tworzy się w skałach bogatych w glin, zmienionych w wyniku metamorfozy kontaktowej lub regionalnej. Kryształy jakości jubilerskiej pochodzą ze złóż, które utworzyły się wtórnie.

Świat:

Sri Lanka – materiał pochodzący z aluwiów,
Madagaskar, Birma, Indie, Namibia – Karasburg – odmiany szlachetne o pięknej barwie.
Tanzania – Babati – odmiany szlachetne o zastosowaniu jubilerskim,
Niemcy – Las Bawarski, Norwegia – Kragero.
Finlandia, Norwegia.
USA – Kalifornia, Idaho, Wyoming, Dakota Południowa.
Kanada – Wielkie Jezioro Niewolnicze.
Mozambik, Zimbabwe i Brazylia.

Polska: głownie z Dolnego śląska (Masyw Karkonoszy, Góry Sowie, Pogórze Izerskie).

SPOSOBY WYKORZYSTYWANIA:

– Kamień jubilerski wysoko ceniony i bardzo drogi. Obecność inkluzji znacznie obniża wartość kamieni. Najpiękniejsze okazy pochodzą z Cejlonu, gdzie spotykane są w żwirach zawierających różne kamienie. Kryształy kordierytu otrzymują zwykle kwadratowy lub ośmiokątny szlif schodkowy, który uwypukla pleochroizm.

– „Kompas wikingów” – Obrót o 90 stopni zmienia barwę kamienia na niebieską. – dzięki własnościom plechroicznym był używany przez żeglarzy do ustalania pozycji słońca przy zachmurzonym niebie.

– Katalizatory ceramiczne często wykonywane są z użyciem kordierytu. Charakteryzuje się on minimalną rozszerzalnością cieplną. Katalizator składa się z monolitu ceramicznego z kordierytu na powierzchnię którego naniesiono warstwę pośrednią wraz z metalami szlachetnymi (Pt, Pd) lub tlenkami metali przejściowych.
Katalizatory służą do oczyszczania powietrza, gazów i spalin z lotnych związków organicznych i CO. Są różne konstrukcje katalizatorów. Np. w katalizatorze dwuwarstwowym pierwszą warstwę stanowi katalizator platynowo-ródowy naniesiony na kordieryt a warstwę drugą startowi kordieryt z dodatkiem chromu
Stosowany jest też w katalizatorach samochodowych.

– Ceramiczne izolatory

ASTROLOGIA: Waga, Strzelec, Byk

CZAKRY: Brwi.
Iolit aktywuje energię czakry trzeciego oka, otwiera człowieka na wizje i zwiększoną świadomość, łączy z obszarami o wyższej wibracji.

✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴

Wyższa świadomość, ekspresja, skupienie umysłu w trudnych sytuacjach- Iolit to zwiększa. Jasność wewnętrznych wizji, przywołuje z głębokiej podświadomości symbole rzeczy, które człowiek ma do przerobienia. Rozwiewa strach przed nieznanym, pokazuje że celem rozwoju osobistego jest odzyskanie największych skarbów – spokoju ducha i radości. Iolit pomaga łączyć myślenie logiczne z intuicyjnym, wytwarza energetyczne połączenie pomiędzy umysłem i sercem.

ODDZIAŁYWANIE:
Iolit to zwiększa jasność wewnętrznych wizji, przywołuje z głębokiej podświadomości symbole rzeczy, które człowiek ma do przerobienia. Rozwiewa strach przed nieznanym, pokazuje że celem rozwoju osobistego jest odzyskanie największych skarbów – spokoju ducha i radości.
Iolit pomaga łączyć myślenie logiczne z intuicyjnym, wytwarza energetyczne połączenie pomiędzy umysłem i sercem.
Znakomicie wspomaga artystów, osoby wyrażające się poprzez pisanie, malarstwo, śpiew i taniec. Oprócz tego, że zachęca do indywidualnej ekspresji, dodaje mocy żeby rozwiązać pozornie nierozwiązywalne problemy. Daje nadzieję w trudnych okolicznościach, przywołuje wyciszenie i skupienie umysłu oraz pozytywne nastawienie w obliczu przeciwności.

Iolit aktywuje energię czakra trzeciego oka,otwiera człowieka na wizje i zwiększoną świadomość, łączy z obszarami o wyższej wibracji. Znakomicie wspomaga artystów, osoby wyrażające się poprzez pisanie, malarstwo, śpiew i taniec. Oprócz tego, że zachęca do indywidualnej ekspresji, dodaje mocy żeby rozwiązać pozornie nierozwiązywalne problemy. Daje nadzieję w trudnych okolicznościach, przywołuje wyciszenie i skupienie umysłu oraz pozytywne nastawienie w obliczu przeciwności.

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE:
Wspomaga odchudzanie. Dobrze działa na wątrobę i odtrucia. Korzystnie wpływa na relacje międzyludzkie i związki emocjonalne. Pomaga w gorączce. Wzmacnia aurę , podróże astralne oraz wizje szamańskie.

Dla Kogo:
Altruista, Obserwator, Strażnik Wartości

Leave a Comment