Aleksandryt – minerał, kamień szlachetny, rzadka, przezroczysta odmiana chryzoberylu. W zależności od oświetlenia zmienia barwę: w świetle dziennym jest zielony, w sztucznym oświetleniu – czerwony (zjawisko fluorescencji spowodowane obecnością metali chromu i żelaza w kryształach aleksandrytu).
Opisując ten minerał mówi się, że „jest to szmaragd za dnia, a rubin w nocy”.
Aleksandryt uważany jest za najszlachetniejszą odmianę chryzoberylu. Szczególnie pięknym okazom nadaje się szlif brylantowy.
Nazwany na cześć cara Aleksandra II w 1842. Został odkryty przypadkowo, w dolinie rzeki Tokowaja, w pobliżu Jekaterynburga na Uralu, podczas poszukiwania szmaragdów.
Aleksandrytowa biżuteria jest prawie zawsze produkowana tylko na zamówienie. Koszt Aleksandrytu waha się od 5000 do 37000 dolarów za karat. Cena zależy od czystości koloru i wagi. Należy pamiętać, że naturalne aleksandryty mają bardzo mały fasetowany kamień i rzadko przekraczają 1 karat. Warto również zauważyć , że większość złotej biżuterii z aleksandrytem wykonana na przełomie XVIII i XIX wieku, została stopiona. W tym sensie każda antyczna biżuteria z aleksandrytem jest niezwykle rzadka. Koszt tych ozdób jest często określana tylko na aukcjach. Najczęściej cięty jest aleksandryt jak diament lub w kształcie łezki . „Kocie Oko ” jest traktowany jako kaboszon.
✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴
WYSTĘPOWANIE:
Rosja: Ural – gdzie odkryto je w latach trzydziestych XIX wieku (1834). Złoża na Uralu są obecnie prawie całkowicie wyeksploatowane. Tu znaleziono najpiękniejszą i największą grupę kryształów aleksandrytu – druzę składającą się z 22 kryształów o masie 5 kg.
Sri Lanka: Latpandura – Tu znaleziono największy, pojedynczy kryształ nazwany „The Saurer Alexandrite”, po przecięciu i oszlifowaniu zachował masę 66 karatów, przechowywany jest w Smithsonian Institution w Waszyngtonie).
Indie: Andhra Pradesh
Brazylia: Minas Gerais, Bahia. Złoża Aleksandrytów zostały odkryte w Brazylii w stanie Minas Gerais w obszarze Hematita w latach ‘80. W ciągu zaledwie trzech miesięcy od kwietnia do czerwca 1987 r. niemal w całości zostały wyeksploatowane. Późniejsze odkrycia aleksandrytów były sporadyczne. Aleksandryty ze złóż brazylijskich zmieniają kolor z malinowego na niebiesko-zieloną. Ta właściwość optyczna spowodowana jest dzięki obecności tlenku chromu w składzie chemicznym kamienia.
Birma: Mogok.
Madagaskar : Tsarasatro, Ambatosoratra.
Tasmania
Tanzania
USA
Aleksandryt o wielkości ponad 5 karatów występowałe tylko na Uralu, wyjątkowo w Brazylii. Aleksandryty w rozmiarach ponad trzech karatów są bardzo rzadkie .
Występuje w skałach metamorficznych i pegmatytach. Może występować w złożach okruchowych.
SPOSOBY WYKORZYSTYWANIA:
ASTROLOGIA: Koziorożec, Byk, Strzelec, Bliźnięta
CZAKRY:
✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴
Aleksandryt Właściwości
Aleksandryt jest gatunkiem chryzoberylu czyli tlenkiem glinu i berylu.
Skład chemiczny: Al2BeO4
Twardość w skali Mohsa: 8,5
Przełam: muszlowy
Łupliwość: wyraźna
Gęstość minerału: 3,64-3,77 g/cm³
Barwa: zielony, niebieskozielony, fioletowy, czerwony, purpurowy
Rysa: biała
Połysk: szklisty
Efekty optyczne: Zmiana barwy zależna od rodzaju oświetlenia.
Najczęstsze zmiany koloru to zmiana z zielonkawego na czerwonawy. Ta zmiana koloru jest niezależna od zmiany barwy z oglądania kryształu w różnych kierunkach , które wynikają z pleochroizmu .
Aleksandryt z Uralu w Rosji jest zielony w świetle dziennym i czerwony od światła żarowego. W ultrafiolecie aleksandryt jest krwistoczerwony.
Aleksandryty brazylijskie zmieniają kolor z malinowego na niebiesko-zieloną. Ta właściwość optyczna spowodowana jest dzięki obecności tlenku chromu w składzie chemicznym kamienia. Wynika to z wymiany na małą skalę jonów aluminium przez jony chromu w strukturze krystalicznej, co powoduje intensywne absorpcję światła w wąskim zakresie długości fal, w żółtym zakresie widma .
Niektóre aleksandryty mają efekt ” kociego oka ” – opalescencję .
SYNTETYCZNY aleksandryt
Niektóre kamienie opisane jako syntetyczny aleksandryt to faktycznie korund z dodatkiem pierwiastków śladowych (np. wanadu ) lub poddane zmianie koloru spinele i nie są w rzeczywistości chryzoberylem.
Imitacja aleksandrytu (syntetyk) w świetle dziennym jest niebiesko-zielona lub niebiesko-fioletowa, a w świetle sztucznym czerwono-fioletowa.
✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴
Aleksandryt – oddziaływanie
Rozwija wyobraźnię, czyni harmonię pomiędzy duszą a ciałem, uspokaja, wycisza. Pobudza także wyobraźnię i pobudza do działania zdolności twórcze. Kiedyś wierzono, że niweluje wszelkie złe klątwy rzucane przez nieprzyjaciół. Ciekawe zastosowanie aleksandryt posiadał w Indiach, gdzie był talizmanem w leczeniu trądu, świerzbu i alkoholizmu. Jest to idealny kamień dla ludzi z cholerycznym temperamentem oraz tych, którzy szukają wyjścia z trudnej sytuacji. Ma zbawienny wpływ na choroby krwi, oczyszcza krew i normalizuje jej ciśnienie. Noszenie go w formie kolczyków chroni również przed schorzeniami trzustki, natomiast mając go w pierścionku działa kojąco na śledzionę, jelito cienkie oraz grube.
W Rosji aleksandryt jest kamieniem samotności i smutku. Kobieta po śmierci bliskiej osoby nosi biżuterię z aleksandrytem.
W Europie aleksandryt to symbol romantyczności i zazdrości, w Indiach i na Sri Lance – symbol długowieczności i dobrobytu. Duchowieństwo nosi ten kamień, wierząc, że uspokaja duszę.
Uważano, że kolor aleksandrytu może zależeć od nastroju właściciela i jego zmiana ostrzega przed chorobą lub niebezpieczeństwa.
Mistycy XIXw. twierdzili, że Aleksandryt ustanawia harmonię między ciałem fizycznym, astralnym, mentalnym danej osoby.
Wzmacnia zdolności twórcze i sprzyja wyobraźni.
Może też zwiększać zdolności intuicyjne np. w zakresie wyjścia z trudnej sytuacji…
W Indiach Aleksandryt służył do ochrony przed alkoholizmem, świerzbem, trądem…
Uważa się, że Aleksandryt ma korzystny wpływ na krew, pomaga leczyć choroby naczyniowe, oczyszcza krew, normalizuje ciśnienie krwi.
Podobno noszenie tego kamyczka w postaci kolczyków, chroni przed chorobami trzustki, a jako wisiorek, czy w pierścionku, leczy choroby śledziony i jelita cienkiego i grubego….
Pomaga właścicielowi stać się bardziej spokojnym, rozsądnym, przyczynia się do zwiększenia jego komunikacyjności.
Dobry talizman dla ludzi z cholerycznym temperamentem…
✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴✴
Pielęgnacja:
Uwaga – znany jest syntetyczny aleksandryt. Jako imitacji często używa się syntetycznych, zmieniających barwę szafirów.